Sarkana krāsa

SARKANA krāsa- uguns un asins. Pozitīvā nozīmē tā simbolizē dzīvību, mīlestību, sirsnību un kaislību. Antīkajā kultūrā sarkans pasargāja no briesmām. Turpretī Ēģiptē sarkans ir ļaunuma, iznīcības simbols (kvēlojošs tuksnesis). Bet Lejasēģiptē sarkanai krāsai bija arī pozitīva nozīme kā faraona varas simbolam. Romiešu līgavas nēsāja sarkanu plīvuru (“flammeum”), kas simbolizē mīlestību un auglību. Romiešiem sarkans ir arī varas simbols- imperatoru, augstmaņu un karavadoņu krāsa. Sarkano bieži izmantoja augstākie tiesneši, baznīcas kardināli (mocekļu asinis), viduslaikos- bende. Sarkanās krāsas simbolika saistās arī ar elles uguns iznīcinsarkana krāsaošo varu, neapvaldītām vēlmēm, kaislībām- sarkanā tērpies sātans, Babilonijas netikle. Alķīmijā tā ir Filozofu akmens krāsa. Sarkana ir arī signālkrāsa, tā aicina ceļā, uz jaunu dzīvi. Tā ir revolūcijas, īpaši komunistiskās vai sociālās, karoga krāsa.

Atslēgas vārdi: enerģija, stingrums, erotika, jautrība, uguns, drosme, karjeras mērķi, ātra darbība, prieks, kārdinājums, asinis, risks, liesma, ātrums, mīlestība, karš, izdzīvošana, revolūcija, briesmas, agresija, apņēmība, sekss, provokācija, emocionālā intensitāte,vara, valdonība, aizrautība, karstums, siltums, nežēlība, uzbrukums, romantika, cēlsirdība

Eiropa: briesmas (stop zīme), mīlestība, azarts
Ķīna: kāzu krāsa, veiksme, svētki, laime, prieks, vitalitāte, gara dzīve, virziens uz Dienvidiem, Austrumi: prieks (kopā ar balto)
Taizeme: neveiksme, nelaime, ļaunums
Indija: tīrība, skaidrība Ebreji: upuris, grēks Kristieši: upuris, kaislība, mīlestība Amerika: Ziemassvētki (kopā ar zaļo), Valentīna diena (ar balto) Dienvidāfrika: sēras Austrālijas aborigēni: zeme, ceremoniju krāsa Ķelti: nāve, dzīve pēc nāves
Feng Šui: Yang, uguns, veiksme, nauda, respekts, atzinība, aizsardzība, vitalitāte
WEB dizainā sarkanā krāsa izceļ attēlus, tekstu, optiski tuvinot un palielinot, tomēr mazāk kā dzeltenā. Piesaista uzmanību vajadzīgajiem virsrakstiem pogām, linkiem. Labi noder produktu, kas asociējas ar enerģiju, virzīšanai, piemēram, dzērienu, automašīnu, sporta piederumu, spēļu. Jāuzmanās ar sarkanās un zaļās krāsas savienošanu bez citu krāsu klātbūtnes, tās kopā ļoti kontrastē. Arī gaiši sarkanas un gaiši zilas krāsas lietošana kopā nav ieteicama- tā ļoti nogurdina acis.