Pārdomas par web un grafisko dizainu

Patiesībā tā ir intervija, bet atbildes uz jautājumiem lika aizdomāties par dažām lietām. Varbūt vēl kādam radīsies pārdomas un piebildes. Laipni lūgti iebilst/piekrist/komentēt.Web dizains

  1.   Pastāstiet, lūdzu, par sevi – kas esat un ko darāt?

Mani sauc Ingrīda, esmu pašnodarbināta, vai „freelance” datordizainere un strādāju diezgan dažādās grafiskā dizaina jomās. Pārsvarā esmu specializējusies uz web dizainu, bet nodarbojos arī ar logotipu izstrādi, reklāmas maketu dizainu dažādiem drukas darbiem.

2 Kādi ir Jūsu hobiji, ko labprāt darāt brīvajā laika? Man patīk zīmēt un gleznot, tomēr pēdējā laikā tam maz atliek laika. Ļoti patīk pie dabas. Vienkārši vērot un apbrīnot, kā arī iemūžināt bildēs. Bet pēdējā laikā manu sirdi un arī laiku ir iekarojusi mūzika – kopš rudens dziedu Mateja draudzes korī un arī mācos Baltijas Pastorālā Institūta kora klasē.

3. Kas, Jūsuprāt, ir dizains un dizainers? Manuprāt, dizains ir lietu sakārtotība ar māksliniecisku vērtību. Tas attiecas gan uz vides un interjera, industriālo dizainu, gan grafisko, web dizainu. Dizaineris- kas spēj lietas šādi sakārtot! Dizainerim noteikti jābūt ar mākslinieciskām dotībām, radošu garu, bet viņam nav obligāti jābūt Māksliniekam. Arī visi mākslinieki nevar būt dizaineri…

4. Kas ir nepieciešams, lai topošie dizaineri kļūtu par labiem speciālistiem? Noteikti jāizmanto šis laiks, kad var mācīties, apgūt visas pamatlietas- ieguldītais laiks un pūles noteikti atmaksāsies tālākās profesionālās darbības līmenī. Dažreiz varbūt topošam web dizainerim šķiet – nu priekš kam man jāzīmē un jāēno klusās dabas, kubi un lodes…kādēļ jāmācās filozofija, publiskā uzstāšanās utt… Bet tas viss, ticiet man, noder vēlāk veiksmīgā  profesionālajā darbībā.

5. Kādas ir dizainera karjeras iespējas Latvijā. Nezinu, vai esmu kompetenta par to spriest, bet man liekas, karjeras iespējas ir proporcionālas izglītībai un ieliktajām pūlēm paaugstināt savu līmeni. Latvijā ir daudz „dizaineru”, kas tikai paši sevi tā sauc, bet kas piedāvā izveidot logo Word formātā, piemēram…un Latvijā ir daudz pasaules līmeņa dizaineru, ar ko mums ir pamats lepoties. Karjeras iespējas ir, bet daudz kas atkarīgs no paša cilvēka, viņa attieksmes pret dzīvi kopumā.

6. Vai Latvijā veidotajam Web dizainam ir kāda izteikta atšķirība ar ārvalstu dizainu? Latvijas web dizains, manuprāt, ir oriģināls, runājot par labākajiem mājas lapu paraugiem. Varbūt ir mazāk izmantotas jaunākās tehnoloģijas un dizaina tendences, jo tās mainās ļoti strauji. Bet kopumā, ir diezgan augsts mākslinieciskais līmenis. Vēlreiz piebilstot, ka šobrīd runa ir par kvalitatīvām web lapām.

7. Kas, Jūsuprāt, nepieciešams lai sasniegtu lielisku rezultātu? Radošums, idejas, zināšanas, pacietība, prieks par to, ko dari.

8.Kas ir tas, kas liek saprast, kurš no risinājumiem ir pareizais un kurš nepareizais? Ja runa ir par dizaina risinājumiem – nevar pārāk iespaidoties no citu veikuma, lai cik ļoti patiktu kāda lapa, ja centīsies savu taisīt pēc tās „ģīmja un līdzības”, nekas labs nesanāks. Ļoti noderīgi ir laiku pa laikam tomēr atrauties no sava garadarba, pilnīgi pārslēgties uz ko citu, pēc tam ar svaigu skatu atkal ķeroties pie darba, nepareizais uzreiz top skaidrs.

9.Cik ilgi iet Web lapas izstrāde un cik varianti tiek izskatīti, līdz tiek iegūts vēlamais rezultāts? Tas lielā mērā atkarīgs no klienta vēlmēm, no lapas sarežģītības – nav konkrētu termiņu. Bieži vien dizaina labākā varianta atrašana un akceptēšana aizņem krietni vairāk laika nekā pati lapas izstrāde.

10.  Kā ir vieglāk veidot dizainu- tad ja ir pilnīga izvēles brīvība pēc paša ieskatiem, vai tad ja ir nospraustas kādas robežas? Kaut kādas norādes, klienta vēlmes ir nepieciešamas, bet ir patīkamāk un radošāk (bet ne vienmēr vieglāk) strādāt, ja klients uzticas un dod rīcības brīvību.

11.  Cik svarīgi vizuālajā tēlā iekļaut pasūtītāja nodarbošanos, piemēram, ja tā ir ūdens filtru ražošana, tad mājas lapu būtu vēlams veidot zilos toņos vai varētu izmantot jebkādus, teiksim oranžus? Vizuāli noteikti jāņem vērā klienta nodarbošanās, taču nav jāpieiet tam stereotipiski – ja lapa sievietēm, tad iekš rozā un lillā, ja saistība ar ūdeni- noteikti zilie toņi. Bet ir principi, ko nevajadzētu pārkāpt. Bieži svarīgāk ir, ja mājas lapa pasaka vairāk par īpašnieka, uzņēmuma būtību, attieksmi, darba stilu, nekā konkrēti atspoguļo precīzu darbības virzienu.

12.  Cik ļoti tiek pievērsta uzmanība krāsu un simbolu semantiskajai nozīmei veidojot interneta lapu dizainu? Viennozīmīgi tas ir ļoti svarīgi, veidojot mājas lapu. Jo nopietnāk pasūtītājs izturas pret savas lapas izveidošanu, jo tas ir svarīgāk. Protams, ir klienti, kam galvenais princips ir, „lai smuki izskatās”. Tad krāsu un simbolu atbilstoša izmantošana ir uz dizainera sirdsapziņas!

13. Vai ir kāda starpība veidojot komerciāla vai informatīva rakstura interneta lapas? Starpība ir pašos pamatos, jo komerciālas lapas galvenais uzdevums ir pārdot un nopelnīt, bet informatīvas- sniegt informāciju. Kaut gan šobrīd no pelnīšanas neatsakās arī informatīvas lapas.

14. Vai veidojot mājas lapu ir kādas dizaina robežas, kuras nevajadzētu pārkāpt? Manuprāt, galvenās robežas – nekopēt citu dizaineru darbus, kritiski vērtēt savu darbu, neļaut lapai kļūt bezgaumīgai, pat ja klienta vēlmes dažreiz ir diezgan drastiskas.

15.  Kas ir grūtāk- izstrādāt mājas lapu jaunam uzņēmumam, vai jau esošam un atpazīstamam? Droši vien jaunam uzņēmumam, tomēr tā ir arī diezgan liela atbildība attiecībā uz šī uzņēmuma kopējā tēla veidošanu.

16.  Nosauciet 3 lietas, kas Jūs motivē strādāt.

  1. man patīk tas, ko es daru.
  2. man ir 2 bērni, par ko esmu atbildīga.*
  3. man šķiet, ka tas ir mans ceļš.

17.  Kur rodat iedvesmu, kad pietrūkst idejas? Idejas ir visapkārt… Dabā, ticībā, cilvēku attiecībās, mākslā. Jāatrod laiks paskatīties apkārt, sevī. Un svētdienās nedrīkst strādāt!  ?

18.  Kā Jūs ietekmē cilvēku kritika? Vai Jūs ņemat vērā ieteiktos padomus? Kritika ir vajadzīga. Neesmu par sevi tik augstās domās, lai apvainotos par kritiku, bet arī nevērtēju savu darbu tik zemu, lai ņemtu pie sirds nepamatotu kritiku.

19.  Ko jūs vēlētos nākotnē sasniegt, pēc kā tiecaties? Vēlos turpināt strādāt grafiskā dizaina jomā. Bet plānoju vēl apgūt jaunas lietas. Digitālā mārketinga lietas. Vācu valodu. Grafiskās programmas, kuras vēl nepārzinu. Mācīties un ar savu darbu sagādāt prieku cilvēkiem.

20.  Ko Jūs novēlētu topošajiem dizaineriem? Neapstāties pie apgūtā, turpināt nemitīgi mācīties un augt arī pēc skolas pabeigšanas. Ja iespējams, palikt Latvijā. ?

  • kopš 2012.gada- 3 bērni 🙂